Gott Nytt 2019!

Gott Nytt År! Här kommer lite senaste nytt från föreningen! Klicka här för att läsa vidare!

Publicerad 10 januari 2019

uppdaterad 11 januari 2019

lucia.JPG

Hej alla medlemmar!

Efter en ganska hektisk höst så börjar våra nya system för medlemsregister och hemsida bli klart!

En lite sammanfattning om vad som har hänt på sistone.

Vi har haft en fantastisk medlemskväll med Anna Wanselius som berättade om hur det är att leva med kronisk cancer. Föreläsningen ackompanjerade Anna med sina vackra toner från hennes tvärflöjt!

lyckan att leva.jpeg

Vi har haft julfest där vi gästades av Kristianstads musikklassers Luciatåg, helt ljuvligt! Föredrag av Kerstin från Rosa Blå bollen, där hon berättade om hur det hela börjat och hur de har nått sina målsättningar fler gånger om med insamlandet utav pengar till oss och Provitae. Ett fantastiskt event! Vi avnjöt ett riktigt smaskigt julbord och avslutade med lotterier!

lucia.JPG

Under julen har vi överlämnat gåvor för ökad trivsel till Bröstcentrum. Detta tack vare pengar som donerats till vår förening från Lions Club i Åhus. Det blev tavla, ljusstakar, julplanteringar, tidningsprenumeration, samt en korg med lite godsaker.

bröstssk.JPG

Nu laddar vi inför ett späckat vårprogram! Kolla in våra aktiviteter!

Välkomna på medlemsmötet den 20 februari! Då kommer vårt förbunds ordförande Susanne till oss!

Årsmötet hålls den 13 mars. Boka in det redan nu i din kalender!

1 Ordförande - Susanne Dieroff Hay.jpg

Hjärtligt välkomna!

Aktiviteter

Här finner du våra aktiviteter!
Aktiviteter
Aktiviteter

Bli medlem

Vi i BCF Victoria Östra Skåne finns för dig 💗 Medlemsavgiften är 200 kronor/år. Kostnaden är den samma för både medlem och stödmedlem. Betald medlemsavgift under oktober-december innevarande år ger dig även medlemskap för kommande år! Välkommen till oss! 🎀
Bli medlem
Bli medlem